koed_bs

Stowarzyszenie Bibliosfera.org dołączyło do Koalicji Otwartej Edukacji

10 grudnia 2013

Z wielką przyjemnością informuję, że Stowarzyszenie Bibliosfera.org zostało członkiem Koalicji Otwartej Edukacji.

Koalicja jest porozumieniem organizacji pozarządowych i instytucji działających w obszarze edukacji, nauki i kultury. Celem jej działania jest budowanie, promocja i aktywizacja na rzecz otwartych zasobów edukacyjnych. Do jej członków należą m.in. Stowarzyszenie EBIB, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu czy Fundacja Nowoczesna Polska (prowadząca bibliotekę internetową WolneLektury.pl).

Otwartość od samego początku była dla nas bardzo ważna. Wszystkie treści, które powstają w ramach prac Stowarzyszenia Bibliosfera.org są rozpowszechniane bezpłatnie — większość z nich na licencjach, które pozwalają na dalsze przetwarzanie i publikowanie. O otwartości mogliście też posłuchać podczas organizowanych przez nas BiblioGrillów i poczytać w naszych artykułach.

Przy pomocy BiblioKalendarza informujemy i promujemy wśród bibliotekarzy szkolenia z zakresu prawa autorskiego, podczas których mogą oni dowiedzieć się więcej o wolnych licencjach czy otwartych zasobach.

Robimy to wszystko, ponieważ uważamy, że otwartość stowarzyszenia branżowego jest bardzo istotna dla środowiska. Nie mniej ważne są korzyści użytkowników bibliotek, które są efektem promowanej przez nas i inne organizacje członkowskie KOED-u otwartościowej działalności samych bibliotek i bibliotekarzy.

Naszym zdaniem otwartość jest jedną z najważniejszych wartości nowoczesnego bibliotekarstwa.